Lot

 

Comanche

Account of CHEQUERS STUD, Cambridge.

Lot

251

Foaled 14th October 2011

Bay Gelding

Box

F 71

Branded: jincnr sh; 33 over 1 off sh

Sire

Battle Paint (USA)

2004

Tale of the Cat

Storm Cat

Storm Bird

Yarn

Mr. Prospector

Black Speck

Arch

Kris S

Andover Way

His Majesty

Dam

Sweep the Seas (AUS)

1993

Sea Road

Whiskey Road

Nijinsky

Killick

Salvo

Sparkle 'n' Wonder

Baguette

Rego

Sports Queen

Gambler's Luck

1st dam

SWEEP THE SEAS, by Sea Road. 3 wins-1 at 2-from 1300m to 2200m, 2d QTC Rough Habit Bar H. Half-sister to Riverly Lass (dam ofZIRNA,AMAZING ME,VANDALO). This is her eighth foal. Dam of five foals to race, four winners-

Landloper (c. by Hennessy). 5 wins from 1400m to 1800m, A$130,800, MRC City of Greater Dandenong Cup H., Wave King H.-twice, Rogilla H., 2d MRC Le Pine Funeral Services P., 4th MRC Lord S.,L, Barton S.,L.

Captain Farrell (g. by Thunder Gulch). 2 wins at 1600m, 2000m in Aust.

Tangaroa (g. by Deputy Governor). Winner at 2200m.

Capitao (g. by Deputy Governor). Winner at 1600m in Aust.

Forever Riches (g. by Redoute's Choice). Placed, 2d HKJC Medicine Alumni H.

2nd dam

SPARKLE 'N' WONDER, by Baguette. 2 wins at 2, SAJC Morphettville P.H.,L, VATC Storm Queen H., 2d South Australian S.,Gr.3, 3d SAJC Oaklands P.,L. Half-sister toTOP CHARGER, Olympic Flame (dam ofSPORTS,SEIKA,MEDALS). Dam of 6 named foals, 5 to race, 4 winners, inc:-

Riverly Boy. 9 wins-1 at 2-from 800m to 2200m, Manawatu RC Members' H.

Riverly Lass. 4 wins at 1200m, 1400m, AJC Adelaide Casino Welter H., 2d ARC Wilson & Horton H., Armourguard P., 3d STC Wattle H. Dam of-

ZIRNA(Deputy Governor). Singapore Horse of the Year. 7 wins-1 at 2-from 1200m to 2200m, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S.,Gr.1, Singapore Gold Cup,Sgp-1, Singapore TC Raffles Cup,Sgp-1, Singapore Derby Trial,Sgp-3, 2d Singapore TC Patrons' Bowl,Sgp-2, Avondale JC 2YO Fillies S.,L, 3d ARC Eight Carat Classic,Gr.2, Singapore Derby,Sgp-1, Counties Challenge S.,L, 4th ARC Zabeel Classic,Gr.1, Waikato RC International S.,Gr.1. Dam of-

CRAFTY IRNA(Starcraft). 4 wins from 1500m to 2400m, A$463,735, to 2012-13, ATC Adrian Knox S.,Gr.3, City Tattersalls Club Cup,L, 2d ATC Kingston Town S.,Gr.3-twice, Millie Fox S.,Gr.3, Epona S.,Gr.3, 3d VRC Matriarch S.,Gr.2.

VANDALO(Van Nistelrooy). 4 wins at 1200m, 1400m, A$232,775, MRC Jayco Cup Gothic S.,L, Kilsherry H., Jayco Cup H., 2d VRC Vili's H., Learmonth & Topp H., 3d QTC Brisbane P.,L, Kilmore Cup,L.

AMAZING ME(Deputy Governor). 2 wins at 2, Whangarei RC Northland Breeders' S.,L, 3d HKJC Rumsey H.

State Command(Deputy Governor). 4 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m in NZ and Macau, 2d Macau ATV Cup, 3d Taranaki 2YO Classic,Gr.2.

Ruby Turner(Deputy Governor). 4 wins-1 at 2-to 1200m, Hawke's Bay Ampol-VJ Oil Distributors H., 2d VRC Maribyrnong Trial S.,L. Producer.

Wanaka. 3 wins at 1200m, 1400m. Dam of-

TAVARNELLE(Zabeel). 3 wins at 1400m, 1550m, A$177,530, to 2012-13, VRC Frances Tressady S.,Gr.3, ATC WED Group H., New Law, Solicitors H., 2d MVRC Trojan Hand Tools S.,Gr.3.