Lot

 

Expedition

Account of MAPPERLEY STUD LTD, Matamata.

Lot

703

Foaled 19th October 2014

Bay Filly

Box

D78

Branded: minbarsnr sh; 25 over 4 off sh

Sire

He's Remarkable

2007

Pentire

Be My Guest

Northern Dancer

Gull Nook

Mill Reef

Axiom

Zabeel

Sir Tristram

Arletty

Centaine

Dam

Anticipation

1998

Volksraad

Green Desert

Danzig

Celtic Assembly

Secretariat

Row of Mapperley

Long Row

Linacre

Petwood

Petingo

HE'S REMARKABLE (NZ) (Bay 2007-Stud 2013). 6 wins from 1300m to 1600m, NZ$270,625, A$361,900, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, VRC Visit Victoria H., Waikato RC Ready to Run Sale H., 2d New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, WATC Railway S., Gr.1, 3d Hawke's Bay Spring Classic, Gr.1, MVRC Crystal Mile H., Gr.2, Wellington S., Gr.3. Grandson of SW Arletty (AJC Villiers S., Gr.2). His oldest progeny are yearlings.

1st dam

ANTICIPATION, by Volksraad. Winner at 1400m. Sister to Champion Chestnut, Dame Mapperley(dam of LE BARON), Volkster (dam of VOLKSTOK'N'BARRELL), half-sister to Buckton Lad. This is her fifth live foal. Her fourth foal is a 2YO. Dam of two foals to race, inc:-

Touch The Sky (f. by Ekraar). Winner at 1400m in 2014-15.

2nd dam

ROW OF MAPPERLEY, by Long Row. Winner at 1200m. Sister to GETTING CLOSER, half-sister to INSTRUMENTAL. Dam of 11 named foals, all raced, 9 winners, inc:-

Champion Chestnut(Volksraad). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1900m, R318,595, 2d Clairwood Sharp Juvenile S., Gr.2, Greyville Autumn S., L, 3d Kenilworth Cape of Good Hope Derby, Gr.1, Clairwood Cup Trial, Gr.3, 4th Kenilworth Green Point S., Gr.2, Premier's Trophy, Gr.2.

Dame Mapperley(Volksraad). 5 wins from 1500m to 2400m, A$106,600, AJC Sydney City Lexus P., 2d AJC Colin Stephen H., Gr.3. Dam of-

LE BARON(Golan). 3 wins at 1600m, 2100m, NZ$138,615, A$3,950, ARC Great Northern Guineas, Gr.2, Great Northern Guineas Prelude, L.

Queen of Pop(Pins). 2 wins at 1200m, ARC Canon 3YO H., 3d ARC Royal S., Gr.2, 4th Levin Classic, Gr.1.

Dragon Dancer. 2 wins at 1200m, 1400m in 2015-16, ARC Bishop Browne H., 4th ARC Champagne S.,L.

Buckton Lad(Creese). 5 wins from 1100m to 1600m, WATC Webmaster H., Joondalup H., 3d Whangarei RC Thoroughbred Breeders' S., L.

Mr Speaker. 8 wins-1 at 2-from 1100m to 2200m, Marton JC Wanganui Motors Ford Dealer Team 2YO H., Waikato RC Ocom Office Communications H.

Row of Pearls. 2 wins at 1200m, 2000m, Waikato RC Dunstan Feeds Qualifier.

Mapperley Rover. 2 wins-1 at 2-to 1400m, VATC Victorian Breeders' 2YO H.

Volkster. Winner at 1000m, 2d MVRC Acushla Marie H. Dam of-

VOLKSTOK'N'BARRELL(Tavistock). 6 wins from 1300m to 2000m, NZ$315,750, A$525,000, in 2014-15, ATC Rosehill Guineas, Gr.1, ARC Great Northern Guineas, Gr.2, Bonecrusher S., Gr.3, Karaka Mile, RL, Super Fence H., 2d New Zealand Derby, Gr.1, 3d Australian Derby, Gr.1, ARC Avondale Guineas, Gr.2.

3rd dam

PETWOOD, by Petingo. 3 wins at 1¼m in GB. Half-sister to BOOMERANG, Hornton Grange (dam of SWISS MAID), Debutante (dam of DON ORAZIO, LES BOYER). Dam of 7 named foals, 6 to race, 5 winners, inc:-

GETTING CLOSER(Long Row). 10 wins from 1200m to 1600m, A$439,175,BATC Doomben Hundred Thousand, Gr.1, WATC Railway S., Gr.1, VATC St George S., Gr.2, WATC Lee Steere S., Gr.2, VATC Schweppes Cup, Gr.3.

INSTRUMENTAL(Chem). 9 wins from 1300m to 2000m, A$241,053, AJC Warwick Farm Spring Cup, L, QTC Castlemaine Perkins H., L.